Po naszymu
2017-02-03

„Śląscy teksańczycy wczoraj i dziś”

Wędrująca wystawa

Czy Teksas, będący tak daleko, może być bliski, a do jego rozwoju i historii przyczynili się również Ślązacy?

Zapraszamy do przeczytania i obejrzenia wywiadu w SILESION z Senator Marią Pańczyk - Pozdziej na:
https://silesion.pl/panna-maria-slaska-04-02-2017#5

Trzy lata temu, 19 listopada 2014 r. w Senacie otwarto wystawę „Śląscy Teksańczycy wczoraj i dziś”, zorganizowaną przez Komisję Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą pod honorowym patronatem wicemarszałek Marii Pańczyk-Pozdziej.

     Obecnie ekspozycja „Śląscy Teksańczycy wczoraj i dziś” jeździ po całym kraju.
Wystawa to projekt kulturalno-edukacyjny, przygotowana przez Towarzystwo Przyjaciół Sławięcic, Father Leopold Moczygemba Foundation z Teksasu oraz Muzeum Diecezjalne
w Opolu, opisuje dziewiętnastowieczną emigrację ze Śląska do Teksasu oraz jej dzisiejsze kontakty z Ojczyzną.

     W tym roku mija 163. rocznica dotarcia pierwszej grupy emigrantów ze Śląska do Teksasu, w okolice San Antonio i założenia najstarszej polskiej osady w USA - Panna Maria.

    W nowoczesnej formie wystawa przedstawia niezwykłą historię, ukazując jednocześnie współczesnemu odbiorcy fenomen zachowania śląskiej gwary, tradycji, kultury i zwyczajów. Na wystawie są zaprezentowane m.in. multimedialne plansze, fotografie, listy, unikatowe nagrania audio i wideo, historyczne przedmioty codziennego użytku z przełomu XIX i XX wieku.
 

Linki dot. wystawy:
https://www.facebook.com/SlaskTexas/?fref=ts
http://www.slask-texas.org/pl/
http://www.senat.gov.pl/aktualnosci/art,7535,wystawa-slascy-teksanczycy-wczoraj-i-dzis.html
 


Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.