Po naszymu
2017-07-02

"Letnie spotkanie Ślązaków", czyli Czelodka w Ćwiklicach.

Urodzinowy jubileusz Senator Marii Pańczyk

2 lipca br. w Ćwiklicach odbyło się niezwykłe spotkanie „Czelodki”, czyli formacji zrzeszającej laureatów konkursu „Po naszymu, czyli po śląsku”.

Konkurs nieprzerwanie trwa od 1993 r. i wciąż wyłania nowe utalentowane osobowości perfekcyjnie posługujące się gwarą śląską.

Czelodka to coś więcej niż tylko formacja wyróżnionych w konkursie, bo jak twierdzą sami Czelodkowicze w rzeczywistości to dożywotnia relacja między uczestnikami łącząca silnymi rodzinnymi więzami.

Tegoroczne spotkanie Czelodki połączono z przypadającym jubileuszem 75. urodzin pomysłodawczyni i organizatorki konkursu, Senator Marii Pańczyk-Pozdziej.
Uroczystości rozpoczęto Mszą św. w kościele pw. św. Marcina w Ćwiklicach, którą celebrował proboszcz ks. Sylwester Suchoń, a homilię wygłosił ks. Paweł Buchta. Co ciekawe, modlitwa wiernych została w całości odczytana po śląsku, w różnych odmianach gwary.
Po Mszy św. przemaszerowano przy dźwiękach orkiestry z Popielowa do pobliskiej sali, gdzie jak przystało na rodzinne uroczystości, można było zjeść: smaczny śląski obiad, kołocz, szpajzy i tort oraz wspólnie pomuzykować, a nawet potańcować.

Było wiele radości i wspomnień, połączonych z prezentacją wyłonionych na przełomie lat laureatów. Ci opowiadali, jak wiele zmieniło się w ich życiu po wygraniu w konkursie, dzieląc się swoimi sukcesami i osiągnięciami. Bo jak niejednokrotnie udowodniła Czelodka jest to formacja zaangażowana, która wnosi autentyczny wkład w przestrzeń publiczną. Jej członkowie odznaczają się wielką aktywnością: m.in. piszą książki, patronują zespołom folklorystycznym, zakładają izby pamięci, jednym słowem kultywują i utrwalają pamięć o śląskich tradycjach.

A już niebawem, jesienią kolejna edycja konkurs „Po naszymu czyli po śląsku”, która wyłoni Ślązaka Roku 2017 i kolejnych Czelodkowiczów.

Fotorelacja z wydarzenia wkrótce!
 

Fot. Leszek Jęczmyk
Fot. Leszek Jęczmyk
Fot. Leszek Jęczmyk

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.