Po naszymu
2018-10-30

Dobiegają końca eliminacje

Przesłuchania

Dobiegają końca trwające dwa dni ćwierćfinałowe zmagania w konkursie gwary śląskiej ,,Po naszymu czyli po śląsku”.

Jeszcze tylko dziś w Studiu Koncertowym Radia Katowice ostatni dzień przesłuchań.
Uczestnicy prezentują autorskie 6 - minutowe monologi w różnych gwarach naszego regionu.

W szranki stanęli m.in. mieszkańcy Górnego Śląska, Opolszczyzny i Beskidów. Najmłodszy uczestnik ma lat 6 a najstarszy 82 lata. Ci, którzy zrobią największe wrażenie na jury, zostaną zakwalifikowani do kolejnego etapu przesłuchań, czyli półfinału, który odbędzie się 17 listopada br.

Uczestnicy ubiegają się o tytuł "Ślązaka Roku", Młodzieżowego Ślązaka Roku a w trakcie uroczystej gali 18 listopada br. zostanie również przyznany zaszczytny tytuł Honorowego Ślązaka Roku.

Pomysłodawczynią konkursu i jego wieloletnią organizatorką jest senator Maria Pańczyk.
Jak mówi, duże zainteresowanie konkursem to dowód na to, że gwara nie zanika, a wzrastająca liczba uczestników niewątpliwie świadczy o kultywowaniu tradycji gwarowych.

Finał tegorocznej XXVIII już edycji konkursu "Po naszymu czyli po śląsku" odbędzie się w niedzielę, 18 listopada w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. W jury zasiądą: profesor Jan Miodek, ksiądz profesor Jerzy Szymik oraz doktor Jan Olbrycht.

Już dziś serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na uroczysty finał!
 


Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.